Škapuliar

Po roku, počas alebo po sv. omši, v prítomnosti kňaza a v prítomnosti členiek Spoločenstva zloží sľub na jeden rok a od vedúcej alebo zástupkyne dostane škapuliar ako symbol ochrany Panny Márie, ktorý je zároveň zásterou – symbolom služby druhým a ktorý pred odovzdaním posvätí kňaz.

Poznámka o škapuliari:

Naše SKr je v dominikánskej charizme, preto členky SKr dostávajú dominikánsky biely škapuliar. Je ušitý z bielej praktickej látky (ktorá sa dobre perie a žehli). V SKr je škapuliar symbolom ochranného plášťa P. Márie a zároveň symbolom zástery. Oblieka sa ako vrchné rúcho (na civilné oblečenie) cez hlavu a  zakrýva prednú i zadnú časť. Dĺžka škapuliara sa odporúča 10 cm pod kolená. V páse na boku z obidvoch strán sú šnúrky, ktoré sa zaväzujú a zvýrazňujú škapuliar ako symbol zástery. Vpredu na ľavej strane v páse je malé vrecko na ruženec, čím si uvedomujeme, že tak ako dominikáni nosia ruženec ako duchovnú zbraň na opasku z ľavej strany, aj našou zbraňou a útechou je Máriin ruženec.
Tento škapuliar, tak ako aj ostatné symboly SKr členky nemajú povinnosť nosiť pravidelne a za každých okolnosti. Slobodne sa rozhodujú kedy a pri akej príležitosti je vhodné, aby mali viditeľný znak SKr a kedy svoje členstvo v SKr prežívajú v skrytosti.
Nosiť škapuliar odporúčame predovšetkým pri spoločných akciách a aktivitách SKr, pri duchovných obnovách SKr a pri duchovnom postupe v SKr.
Ak niektorá z členiek SKr uzná za vhodné nosiť škapuliar častejšie, pretože napríklad jej zamestnanie je zároveň duchovným poslaním, tak nech jej je odovzdaných toľko kusov škapuliara, koľko pre svoju službu z praktických dôvodov potrebuje.
Pri odovzdávaní škapuliara členka SKr dostáva ešte ďalšie dve formy malého dominikánskeho škapuliara. Sú to škapuliare, ktoré napríklad nosili rehoľníci tajne počas totality. Ak nemáme oblečený škapuliar ako viditeľné rúcho, môžeme na spodnom, oblečení, vo vrecku, alebo v kabelke nosiť malý škapuliar ušitý z bielej látky, ktorý tvoria dva malé obdlžníky (približne. 4X5cm) spojené krátkou stužkou (približne 8 cm). Tento škapuliar sa na oblečenie pripína spinkou. Ďalší malý škapuliar odporúčame nosiť napríklad v noci, alebo počas choroby, keď sme nútené byť na lôžku. Je to škapuliar ušitý z bielej látky a tvoria ho dva malé obdlžníky (približne 5X7cm) spojené dvomi dlhšími bielymi stužkami (približne 40cm). Tento škapuliar sa oblieka cez hlavu, tak aby jeden obdlžník látky bol na hrudi a druhý na chrbte.
Každý z týchto škapuliarov pred odovzdaním členke SKr je najprv posvätený kňazom.